Zanim kupisz działkę, zbadaj teren

Czym kierować się kupując działkę pod budowę domu? Poradników na ten temat w internecie jest bardzo wiele. Każdy ekspert ma swoje żelazne zasady, dzięki którym można uniknąć niekorzystnego zakupu bez względu czy jest to ziemia rolna czy działka w dzierżawę. Każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Można je zminimalizować dokładnie przeglądając interesującą nas ofertę i sprawdzając wszystkie niejasności u źródła, czyli osoby, która ma działkę na sprzedaż, a nie u własnych znajomych, bo ich rady nie zawsze są odpowiednie.

Kupując ziemię nie wolno kierować się jedynie ceną, bo zbyt tania działka, czasem pozornie po okazyjnej cenie, może być feralna, np. z powodów niestabilnych gruntów, zniszczonej drogi dojazdowej lub co najgorsze, nieprzyjemnego sąsiedztwa, np. nocnego klubu lub spalarni śmieci. Szemrane towarzystwo lub wszechobecnym odór z pewnością nie wpłyną korzystnie na ten teren inwestycyjny. Badając okolice można uniknąć takich wpadek i podjąć ważną oraz odpowiednią decyzję o zakupie danej działki.

działki w toruniu

Brak podstawowych instalacji jak studnia oraz szambo może również być kłopotliwe. Jednak gdy w naszych planach jest wyłącznie działka uzbrojona, trzeba wiedzieć, że cena za taki grunt wzrośnie. Jednak oferty sprzedaży, chociażby w Toruniu, działek z niedoprowadzonymi mediami zdarzają się rzadko. Średnia cena gruntu budowlanego to 330 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, jak w każdym mieście, także w Torunia cena ustalana jest pod względem lokalizacji oraz standardów danego miejsca.

Na koniec, gdy działka budowlana niemal została już wybrana, warto jeszcze przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informacje o planowanych w najbliższych latach inwestycjach w pobliżu naszej działki. O więcej szczegółów można pytać w urzędzie gminy, bo fakt, iż za pięć lat w odległości kilkuset metrów ma zostać wybudowany wielkopowierzchniowy budynek mieszkalny, co wiąże się z znacznie większym natężeniem ruchu, może całkowicie zmienić sytuacje i doprowadzić do rezygnacji z zakupu danej działki.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz