Twierdza Toruń

Toruń to niewątpliwie miasto o bogatej historii. Potwierdzają to ciekawe zabytki. Jedną z takich atrakcji jest Twierdza Toruń. Pruska fortyfikacja, wybudowana w II połowie XIX wieku, zachowała się w prawie nienaruszonym stanie.

W skład toruńskiej twierdzy wchodzi około 200 różnych obiektów, rozciągniętych na długości prawie 22 km. Aktualnie ten kompleks obronny nie posiada jednego właściciela. Część fortów i schronów należy do wojska. Inne obiekty wykupili prywatni inwestorzy. A niektóre w ogóle nie mają konkretnego właściciela. Z myślą o turystach na terenie kompleksu powstał również hotel. Mieści się on w forcie IV i odznacza się typowym dla tego miejsca wojskowym charakterem. Pozostałe forty toruńskie można zwiedzić poruszając się wzdłuż czarnego szlaku, znanego także jako Szlak Forteczny, którego łączna długości wynosi 44 km.

Decyzję o wybudowaniu twierdzy podjęto 24 czerwca 1872 roku, aby uzupełnić wyposażenie obronne miasta. Pierwszy etap pracy budowlanych zaczął się w 1877 roku i trwał przez siedem lat. Wybudowano wówczas koszary oraz osiem fortów. Jednak standard obiektów nie był wystarczający, dlatego konieczne było ich rozbudowanie. Do 1893 roku powstało kolejnych osiem fortów oraz 84 schrony.

W następnych latach toruńska twierdza przechodziła liczne remonty. Poza tym nieustannie wzmacniano fortyfikacje. W obliczu I wojny światowej ten wojskowy kompleks należał do najlepiej przygotowanych obiektów obronnych. Jego rozległość stawiała go w czołówce europejskich zabudowań tego typu. Rozpiętość murów sięgała 400 metrów. Na terenie toruńskiego zespołu budowli wojskowych znajdowała się również fosa, wały oraz podziemia.

Podczas I wojny światowej Twierdza Toruń uniknęła oblężenia. Jednak wojska Prus, w momencie wycofywania się z miasta, celowo dokonały wielu zniszczeń w fortyfikacjach obronnych. Splądrowano również wyposażenia twierdzy, wśród skradzionych urządzeń były maszyny artyleryjskie oraz narzędzie, umożliwiające precyzyjne wycelowanie, poza tym zabrano drzwi pancerne oraz odcięto kable telegraficzne. Działania wojsk pruskich w znacznym stopniu obniżyły możliwości obronne toruńskich fortów. Niezbędny był remont kompleksu wojskowego. Od 1971 roku Twierdza Toruń znajduje się na liście obejmującej zabytki techniki wojennej. Dzięki temu na terenie Torunia, mieści się jeden z nielicznych w Europie kompleksów fortyfikacji obronnych.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz