Teatr Horzycy

W każdym mieście, w którym sztuka może się rozwijać, musi być teatr. Nic więc dziwnego, że w Toruniu również jest takie miejsce, do tego z bardzo bogatą historią. Jest to oczywiście Teatr im. Wilama Horzycy, który działa już ponad 100 lat. Oficjalną datą otwarcia obiektu jest 30 września 1904 roku. Aktualnie budynek określany jest jako Teatr Miejski.

Projekt z początku XX wieku został wykonany przez grupę znanych architektów z Wiednia – Fellner & Helmer. Mieli oni w swoim dorobku również przygotowanie inwestycji budowlanych między innymi w Wiedniu, Augsburgu, Czerniowcach, Cluju, Cieszynie oraz projektu opery w Odessie. Pierwotnie wyliczenia sugerowały, że na widowni będzie mogło zasiąść prawie 900 osób. Z upływem lat zarówno wielkość sali, jak i wygląd budynku, ulegały zmianom.

Pierwsze prace modernizacyjne przeprowadzono w okresie 1941-1942. Zmieniono wówczas wygląd fasady na bardziej prosty. Styl jednak pozostał eklektyczny, z dodatkiem elementów, jakimi charakteryzowała się sztuka secesyjna. Zniknęły natomiast dekoracje w postaci orłów oraz inne detale, które sprawiały, że budynek wydawał się być przesadzony.

Teatr z czasem rozbudowywano. W roku 1995 roku ukończono budowę dodatkowego obiektu, mającego pełnić funkcję zaplecza. Wewnątrz natomiast zorganizowano małą scenę. Prace budowlane wykonano w oparciu o projekt, pochodzącego z Torunia architekta, Czesława Sobocińskiego. Tym, co wyróżnia Teatr Horzycy są również posągi dwóch muz. Rzeźby Melpomene i Terpsychory wykonał Ernst Heter. Znajdują się one przed wejściem od 1909 roku.

Początkowo w toruńskim teatrze odbywały się sztuki wyłącznie w języku niemieckim. Pierwsze polskojęzyczne spektakle pojawiały się w 1920 roku. Zainaugurowano to przestawieniem „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ów sztukę obejrzał premier Wincenty Witos. Patron teatru – Wilam Horzyca, kierował tym obiektem od 1945 do 1948 roku. Wśród aktorów tego teatru znajdują się Jacek Radziński oraz Tadeusz i Jadwiga Kuta.

Teatr im. Wilama Horzycy to jeden z lepiej działających jednostek w Polsce. Tym, co kojarzy się z tym miejscem jest z pewnością Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Kontakt”. Organizowany regularnie od 1991 roku.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz