Planetarium w Toruniu

Toruń przede wszystkim kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem. Ten wybitny astronom urodził się w jednej z miejskich kamienic w 1473 roku. Jego przełomowe odkrycia naukowe doprowadziło do całkowitej zmiany w postrzeganiu wszechświata. Teoria heliocentryczna, była niezwykle odważną tezą w tamtejszym okresie. Dlatego też Mikołaj Kopernik, w swym rodzimym mieście posiada wiele miejsc upamiętniających jego dokonania.

Nieodzownym elementem toruńskiego krajobrazu jest planetarium. W mieście Mikołaja Kopernika nie mogłoby zabraknąć takiego miejsca. To właśnie tutaj mieszkańcy i turyści będą stanie lepiej zrozumieć rewolucyjną teorię polskiego naukowca.

Toruńskie Planetarium im. Władysława Dziewulskiego zostało udostępnione dla zwiedzających w 1994 roku. Od tego momentu odbywają się tam regularnie różnorodne seanse astronomiczne, przybliżające wszystkim dość skomplikowane pojęcia z dziedziny astronomii i kosmologii.

Oficjalne otwarcie Planetarium w Toruniu miało miejsce dokładnie 17 lutego 1994 roku. Już dwa dni później zorganizowano dla odwiedzających pierwszy pokaz astronomiczny. Toruńskie prezentacje ulegały modyfikacjom na przestrzeni kolejnych lat. Od maja 1995 roku na pokazie widoczne są spójne panoramy. Natomiast format “all-sky”, dzięki któremu obraz obejmuje całą kopułę, wprowadzono pod koniec 1997 roku. Ważnym wydarzeniem w historii toruńskiego planetarium było otwarcie 26 czerwca 2005 roku Orbitarium. Ta specjalnie przygotowana interaktywna wystawa, przyciąga wielu klientów.

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego należy do największych w Polsce. Średnica kopuły, na której wyświetlany jest obraz nieba, wynosi 15 metrów. Sala projekcyjna przewiduje na jednym seansie maksymalnie 196 osób. Dane z 2008 roku wskazują, że przez 12 miesięcy toruńskie Planetarium oraz Orbitarium odwiedza około 186 tysięcy widzów.

Planetarium znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 15-21. Cena biletu ulgowego dla indywidualnego widza wynosi 9 zł, normalna wejściówka kosztuje 11 zł. Tańsze są bilety dla grup zorganizowanych – 8 zł. Planetarium prowadzi również pokazy w języku angielskim.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz