Mikołaj Kopernik to jedna z najbardziej znanych Polaków w historii kraju. Jego dokonania w dziedzinie astronomii sprawiły, że inaczej zaczęto postrzegać wszechświat. Odkrycia Kopernika były przełomowe, a stawianie wówczas takich tez wymagało sporej odwagi. Pochodzący z Torunia astronom bez wątpienia zasłużył na upamiętnienie w swym rodzinnym mieście.
Jednym z takich miejsc, działających ku czci wielkiego Polaka jest budynek znany jako Dom Mikołaja Kopernika. To prawdopodobnie w nim urodził się odkrywca. Mieści się on przy ulicy Kopernika 15/17. Nazwa ulicy również stanowi element upamiętniający astronoma.
Dom Kopernika stanowią dwie kamienice, wybudowane w stylu późnogotyckim, czyli pod koniec XV wieku. Renowację budowli wykonano w XIX wieku. W trakcie II wojny światowej budynek uległ zniszczeniu, konieczne było więc przeprowadzenie rekonstrukcji. Trwała ona 3 lata, od 1960 do 1963 roku. W tym czasie dokonano prac, aby w jak największym stopniu przywrócić pierwotny układ wewnętrzny. Naprawy wymagała również XV-wieczna fasada, ponieważ z czasem zniszczeniu uległ schodkowy szczyt i maswerkowe zdobienia malarskie. Pierwszy remont wykonano w 1972 roku. Kolejny miał miejsce w okresie od 1992 do 1994 roku
Dom Mikołaja Kopernika, to nie tylko miejsce historyczne, w którym narodził się słynny naukowiec. Jest to również zabytkowa kamienica. Budowla jest bowiem jedną z typowych toruńskich kamienic kupieckich, o charakterystycznym hanzeatyckim stylu.
Zanim ulicę nazwano imieniem Mikołaja Kopernika, była to ul. św. Anny. Natomiast gotycka kamienica zalicza jest do tzw. spichlerzodomów, ponieważ wcześniej wykorzystywana była jako budynek mieszkalny oraz magazyn. Aktualnie w zespole budowali, tworzących Dom Mikołaja Kopernika, znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.